Podjęcie pracy jako opiekun osób starszych wymaga od pracownika posiadania odpowiednich kompetencji. Opiekuńczość, wrażliwość, cierpliwość, zaangażowanie to tylko nieliczne cechy charakteru jakie powinien on posiadać. Oczywiście nie jest to jedyne wymaganie. Oprócz tego bardzo często liczy się zdobyte już doświadczenie, posiadanie aktywnego prawa jazdy oraz znajomość języka niemieckiego.
I właśnie na tym etapie – znajomość języka niemieckiego – zatrzymamy się na dłużej.
Podczas rozmowy z koordynatorem, każdy z potencjalnych opiekunów zostaje zapytany
o znajomość języka niemieckiego. Jeżeli opiekun zna przynajmniej podstawy języka niemieckiego zostanie poproszony o wzięcie udziału w rozmowie telefonicznej i weryfikacji języka niemieckiego.
Weryfikacja języka niemieckiego polega na sprawdzeniu umiejętności językowych osoby biorącej w niej udział. Proces weryfikacji ma na celu ocenę na jakim poziomie dany opiekun zna język niemiecki. Rozmowa odbywa się przez telefon w dogodnych godzinach dla opiekuna. Rozmowę przeprowadzają pracownicy działu niemieckojęzycznego.
Od czego zaczyna się rozmowa?
Przykładowym początkiem rozmowy jest zwrot witający Guten Tag (dzień dobry). Następnie koordynator zadaje pytania z zakresu opieki. Dopytuje o poszczególne słowa takie jak
np. gorączka, lekarz, jedzenie, ból głowy, lekarstwa. Kolejno koordynator prosi
o przetłumaczenie na język polski zdań zadanych po niemiecku, bądź zadaje je po polsku
i prosi o wytłumaczenie na język niemiecki. Wszystko dopasowane jest do umiejętności opiekuna. Jeżeli znajomość języka nie jest na wysokim poziomie koordynator nie zadaje trudnych słówek czy zdań, stara się wtedy dopytać o podstawowe zwroty. Bez obaw!
Po całej rozmowie koordynator podsumowuje wszystko co usłyszał i stawia odpowiednią ocenę. To dzięki tej ocenie rekruter z działu rekrutacji może przedstawić opiekunowi odpowiednie oferty pracy.
Dlaczego tak ważna jest ocena znajomości języka niemieckiego?
Wszystko to jest potrzebne dla komfortu opiekuna jak i podopiecznego. W zleceniach od rodzin podopiecznych jasno określane są wymogi co do języka niemieckiego. Np. język podstawowy lub komunikatywny potrzebny będzie do opieki nad osobami, które mają trudności w komunikowaniu się przez swoje choroby. Języki od dobrego wzwyż odnoszą się do podopiecznych, którzy świadomi na umyśle i sprawni komunikatywnie potrzebują osoby do codziennych rozmów.
Osoby chętne do zostania opiekunami osób starszych serdecznie zachęcamy do nauki języka niemieckiego – znajomość tego języka znacznie podniesie kwalifikację, co przełoży się na otrzymanie lepszych zleceń również pod względem wynagrodzenia!
Share
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
Tumblr
WhatsApp
VK
Mail